Temperli Cam Nedir ?

1874 yılında Paris’te Francois Bastie (1830–1901) tarafından neredeyse erimiş camın ısıtılmış bir yağ banyosunda soğutulmasıyla icat edildi. Temperli cam, yaratıcısından sonra Bastie cam olarak da adlandırılır. Görünüş olarak tavlanmış veya düz camdan ayırt edilemez.

Bugün, Bastie'nin kullandığı gibi yağ banyolarından ziyade, temperli cam, camın yaklaşık 590 °C'nin üzerinde ısıtılması ve ardından camın merkezinin yavaşça soğumaya bırakılırken camın yüzeyinin basınçlı hava ile hızla soğutulmasıyla yapılır.

Sonuç olarak basınçlı hava altında sıkıştırılmış dış katmanlar ile arasında gerilim olan bir iç katmana sahip çok katmanlı bir camdır. Bu, tavlanmış camdan dört kat daha güçlü güçlü bir cam parçası oluşturur.

Camın yüzeyinde büyük ölçüde artan mukavemete sahip olmasına rağmen, camın kenarları neredeyse o kadar güçlü değildir. Bu kenarlar Aşil topuğudur ve çok kolay kırılmaya neden olur, bu yüzden tutarken dikkatli olunmalıdır.

Kullanım Alanları

Temperli cam, kırıldığında, sizi çizebilecek olsa da tavlanmış camdan gelen düzensiz kırıklardan çok daha az tehlikeli olan binlerce küçük parçaya ayrılması nedeniyle güvenlik camı olarak da adlandırılır.

Temperli camlar, ekstra güvenlik gerektiren alanlarda tercih edilmelidir ve bazı durumlarda zorunlu olarak kullanılır.

  • Araba camları (ön camlar değil)
  • Duşa kabinler
  • Kapılar ve pencereleri
  • Masa camları
  • Cam merdiven korkulukları

Temperli Cam Kesilebilir Mi?

Çizilerek kolayca kesilebilen tavlanmış camın aksine, bir cam temperlendikten sonra, bütün cam büyük bir kırık cam yığınına dönüşmeden onu kesmenin bir yolu yoktur. Temperleme işlemi, stres altında olan bir cam oluşturur ve kırıldığında, tüm camda geri dönüşü olmayan bir zincirleme reaksiyon başlatır.

Temperli camdan bir bölmeyi kesmeniz gerekiyorsa, bunu cama zarar vermeden yapmanın tek yolu vardır. Yaklaşık 590 °C'ye ısıtmanız ve ardından yavaşça soğutmanız gerekecek. Bu işleme tavlama denir ve temperleme işlemini geri alır, ancak camı zayıflatır. Böylece bir kez daha cam çizilerek kesilebilir.

Temperleme işlemi, camın istenilen boyutta kesilmesi ve herhangi bir delik açılmasından sonra yapılır.

İlişkili Yazılar